سندرم شوگرن

نشانگان(سندرم) شوگرن نوعی اختلال التهابی مزمن و وابسته به دستگاه ایمنی است که با اختلال در عملکرد غدد برون ریز (غدد اگزوکرین) و سایر تظاهرات سیستمیک مشخص می‌شود. این سندروم به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود.

  • تظاهرات غددی
  1. اختلال در عملکرد غدد اشکی: خشکی و تحریک پذیری چشمها، احساس جسم خارجی در چشم، خراشیدگی قرنیه، قرمزی چشم.
  2. اختلال در عملکرد غدد بزاقی : خشکی دهان، زخم‌های دهانی، پوسیدگی دندان‌ها، فیسورها(شیارها)ی زبان و لب، دیسفاژی (دش اوباری یا اختلال در بلع)، ریفلاکس محتویات معده به مری، تورم غدد پاروتید و یا غدد ساب مندیبولر.
  3. اختلال در عملکرد سایر غدد اگزوکرین : دیسپارونیا (یا دش آمیزی)، سوء جذب پانکراسی، پانکراتیت
  • تظاهرات غیرغددی

در بیماران مبتلا به شوگرن شیوع لنفوم بالاتر می‌باشد. لنفوم‌هایی که در بیماران مبتلا به شوگرن ایجاد می‌شوند، معمولاً نوع لنفوسیت‌های بی می‌باشند و می‌توانند در اثر ترانسفورماسیون بدخیم در غدد اگزوکرین درگیر ایجاد شوند و یا حتی در بخش‌هایی ایجاد شوند که از نظر بالینی درگیر نمی‌باشند (مثلا در عقده‌های لنفاوی گردنی). بنابراین در بیمار مبتلا به شوگرن، در موارد زیر حتماً باید به فکر لنفوم بود:

  1. ایجاد تودهٔ جدید.
  2. تورم پایدار غددی که با درمان تغییری نمی‌یابند و یا خصوصیات آنها تغییر نمی‌کند.
  3. علایم سرشتی (constitutional).

بیماری شوگرن در طب سنتی (درمان شوگرن در طب سنتی – درمان گیاهی شوگرن)

اضافه کردن مقداری فیبر در وعده های غذایی برای افرادی که دارای دردهای شکمی و مشکلات روده ای میباشند به درمان شوگرن در طب سنتی کمک می کند.

اگر دچار عارضه رینود هستید استفاده از ویتامینها می تواند به بهبودی شما کمک نماید. برای کمک به کاهش عوارض بیماری شوگرن در طب سنتی استفاده از ویتامینهای E و C در دوزهای بالا، روغن گل پامچال، روغن ماهی و زنجبیل و جینکوبیلوبا توصیه می شود.برای کمک به درمان گیاهی شوگرن غذاهای نرم و آبکی بخورید. وعده های غذایی خود را افزایش دهید ولی در هر وعده مقدار کمتری بخورید.


/ 0 نظر / 106 بازدید